Okoliczne atrakcje


Łopienka

Łopienka, to nieistniejąca wieś, położona u podnóży Łopiennika a właściwie pomiędzy Łopiennikiem, a znajdującym się na północ od niego szczytem Korbania. Wieś zasłynęła przede wszystkim z tego, iż podobno ukazała się tu Matka Boska pod postacią ikony. Wkrótce po tym Łopienka stała się słynnym ośrodkiem kultu maryjnego. Ikonę umieszczono w kapliczce, a niedługo potem w drewnianej wówczas cerkwi pw. Świętej Paraskiewii. Obecna - murowana cerkiew.

Chcesz wiedzieć więcej ?


Rezerwat "Sine Wiry"

Sine Wiry to rezerwat krajobrazowy o powierzchni 450 ha, znajdujący się na terenach dawnych wsi Łuh, Zawój i Polanki. Na rezerwat ten przypada kilkukilometrowy odcinek rzeki Wetlina, oraz południowe stoki wzgórza Połoma porośnięte głównie lasem bukowo-jodłowym. Rezerwat to wielkie bogactwo flory oraz żyjącej tutaj fauny. Korbania – szczyt w Bieszczadach Zachodnich, w Paśmie Łopiennika i Durnej. Korbania jest kulminacją grzbietu odbiegającego na północny wschód ze zwornika położonego na południe od Durnej. Opada on najpierw na przełęcz Hyrcza, a następnie wznosi się ku szczytowi..

Jesteś zainteresowany ?


Bieszczadzka Kolejka Leśna

Bieszczadzka "ciuchcia".

Bieszczadzka Kolejka Leśna – kolej wąskotorowa w Bieszczadach o szerokości toru 750 mm, będąca najwyżej położoną linią wąskotorową w Polsce. Powstała pod koniec XIX wieku jako kolej użytku publicznego Nowy Łupków – Cisna, uruchomiona w 1898 roku.

Informacje i bilety

Solina - zapora wodna

Solina "tama".

Zbiornik ma powierzchnię ok. 22 km² i największą w Polsce pojemność (472 mln m³). Jezioro ma bardzo rozwiniętą linię brzegową (ok. 166 km przy średnim stanie wody z lustrem na poziomie 420 m n.p.m.), z licznie występującymi zatoczkami – ujściami strumieni. Maksymalna głębokość zbiornika to 60 m przy zaporze. Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna o mocy 200 MW.


Więcej informacji


Połoniny

Bieszczadzkie połoniny.

Jest to masyw o kilku wierzchołkach, a jego kontynuacją jest góra Smerek oddzielona przełęczą M. Orłowicza. Południowo-zachodnie stoki masywu są krótkie i stromo opadają w dolinę Wetlinki, zachodnie do doliny Prowczy i Nasiczniańskiego Potoku, natomiast północno-wschodnie przechodzą w długie grzbiety, które łagodnie opadają ku bardziej odległej dolinie Sanu. Poprzez Przełęcz Wyżną masyw Połoniny Wetlińskiej łączy się z Działem.
Kulminacje Połoniny Wetlińskiej:
• Roh, 1255 m
• Osadzki Wierch, 1253 m
• Hasiakowa Skała, 1228 m
• Hnatowe Berdo, 1187 m
• Szare Berdo, 1108 m
Większa część masywu znajduje się na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Więcej ...